Zdrowy deser: pudding z kaszy jaglanej i owoców leśnych

Lekkostrawny, zdrowy deser dla optymalnego wsparcia procesów metabolicznych; świetny w leczeniu chorób układu oddechowego, zapalenia zatok, infekcji wirusowych, przeziębienia i kataru.
Podziel się przepisem z przyjaciółmi:
Pudding z kaszy jaglanej

Bazą tego wspaniałego, zdrowego deseru jest kasza jaglana, która jako jedyna z kasz ma odczyn zasadowy tzn. jest zasadotwórcza i pomaga odkwasić organizm. Zakres pH 7,35-7,45 czyli odczyn naszej krwi jest optymalny dla naszego organizmu, przy którym wszystkie procesy metaboliczne zachodzą prawidłowo.

W medycynie dalekiego wschodu kasza jaglana pełni funkcję pokarmu rozgrzewającego i osuszającego. Pomaga usuwać nadmiar śluzu i wilgoci. Dzięki tym właściwościom kasza jaglana doskonale sprawdza się w leczeniu chorób układu oddechowego, zapalenia zatok, infekcji wirusowych, przeziębienia i kataru. Sama wypróbowałam tę metodę leczenia u moich dzieci w okresie wzmożonej podatności na choroby górnych dróg oddechowych. Równoczesne wycofanie produktów mlecznych i glutenu i wprowadzenie kaszy jaglanej czyni cuda!

Składniki na deser z kaszy jaglanej

Składniki

Zestawienie składników na 4 porcje deseru:

  • około 2/3 szklanki kaszy jaglanej (objętość po ugotowaniu będzie odpowiadać 2 szklankom ugotowanej kaszy)
  • 2 szklanki mleka kokosowego
  • skórka z otartej cytryny (pamiętajmy, że cytrusy są niestety mocno „pryskane” i dlatego w przypadku cytryny szczególnie warto rozważyć zakup ze sprawdzonego ekologicznego źródła)
  • 8 dużych łyżek sproszkowanych, suszonych daktyli lub 8 namoczonych daktyli
  • ekstrakt z wanilii
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • wiórki kokosowe według uznania
  • owoce: jagody i maliny

Sposób przygotowania

  1. Kaszę namoczyć kilka godzin (4-6h) przed gotowaniem i dokładnie opłukać.
  2. Gotować w proporcjach 4 szklanki wody na jedną szklankę kaszy (czyli około 3 szklanki wody na podane powyżej 2/3 szklanki kaszy przewidziane na 4 porcje deseru) przez ok 30 min.
  3. Wszystkie składniki zblendować na gładką masę, aby konsystencja była bardziej kremowa można zmiksować z łyżką oleju kokosowego, który ładnie emulguje.
  4. W razie potrzeby dosłodzić miodem.
  5. Podałam z sosem z jagód: mrożone jagody podgrzewamy w garnuszku i dosładzamy miodem. 
Miksowanie składników na deser z kaszy jaglanej
Zmiksowany deser z kaszy jaglanej

Uwagi dodatkowe:

  • Kasza jaglana zawiera fityniany, należące do grupy związków nazywanych antynutrientami, czyli substancje antyodżywcze, które zaburzają wchłanianie innych substancji odżywczych  i nadają kaszy jaglanej gorzki posmak. W celu zniwelowania ich negatywnego działania wystarczy namoczyć kaszę kilka godzin przed gotowaniem w wodzie z cytryną. Po tym czasie dokładnie przepłukać tak aby woda pozostała czysta i ugotować kaszę.
  • Niestety kasza jaglana posiada wysoki indeks glikemiczny IG=70 dlatego chorzy na cukrzycę i osoby borykające się z insulinoopornoscia powinny jej unikać. Tylko ekspandowana kasza jaglana ma ujemny indeks glikemiczny
  • Również choroby tarczycy, szczególnie niedoczynność i choroba Hashimoto, są przeciwwskazaniem do jej spożywania. Zawarte w niej antynutrienty zmniejszają wchłanianie jodu w jelitach.

Dlaczego jest to zdrowe

  • Odkwasza, detoksykuje i wzmacnia osłabiony organizm
  • Wysusza nadmiar wydzieliny, przez co zmniejsza stan zapalny błon śluzowych
  • Wspaniale sprawdza się w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, infekcji wirusowych, przeziębienia i kataru
  • Ma właściwości antywirusowe
  • Zawiera krzemionkę, przez co wzmacnia włosy, skórę i paznokcie
  • Lekkostrawna, nie uczula, bezglutenowa

Podziel się przepisem z przyjaciółmi:
1 1 głos
Ocena Posta
Subskrybuj
Powiadom mnie o
guest
3 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karola
Karola
2 lat temu

Fantastycznie wygląda, aż ślinka cieknie!
Gratuluję tez świetnych zdjęć !!!
Ja mam w z większością-zdrowych- deserów mały problem. Prawie wszędzie alternatywą do cukru są suszone owoce tak jak tu daktyle. Niestety w suszonych owocach i wielu też surowych jest sorbitol którego mój organizm nie toleruje. Czy masz może jakąś podpowiedź czym można jeszcze osłodzić desery (banan stosuję ale ileż można.. ) albo też jak zastąpić żeby uzyskać kremową konsystencję?

Karola
Karola
1 rok temu
Odpowiedz na  maggie

Dziękuję pięknie za odpowiedź, te produkty są mi zupełnie obce .. najpierw muszę zobaczyć gdzie to kupić 😉 świetnie wiedzieć,
że mam jakąś alternatywę. pozdrawiam was gorąco!

3
0
Byłoby wspaniale otrzymać Twój komentarzx