Jagodowo-czekoladowy koktajl z kolagenem – białkiem młodości

Zdrowa deserowa propozycja na kompleksowe uzupełnienie kolagenu w organizmie na: kości, stawy, chrząstki, zęby, oczy, naczynia krwionośne i limfatyczne aż po włosy i paznokcie.
Podziel się przepisem z przyjaciółmi:
Koktajl kolagenowy

Koktajl kolagenowy jest genialnym sposobem na urozmaicenie regularnego przyjmowania kolagenu przez wkomponowanie go w pyszny jagodowo-czekoladowy deser lub zdrową przekąskę przed treningiem.

Kolagen jest niezwykle ważnym białkiem dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów, w tym przede wszystkim aparatu ruchu (budulec kości, stawów, ścięgien, chrząstek), zębów, gałek ocznych (rogówka), naczyń krwionośnych i limfatycznych, aż po włosy i paznokcie.

Kolagen określany jest jako białko młodości również dlatego, gdyż mniej więcej po 25 roku życia spada jego naturalna synteza w organizmie. Dlatego regularne, dzienne dostarczanie 2-5g kolagenu wraz z kofaktorami biorącymi udział w jego metabolizmie jest ważne dla mobilizowania naszego organizmu do syntezy własnego kolagenu. Wszystkie kluczowe kofaktory są również składnikami opisanego tutaj koktajlu!

Tkanka łączna zbudowana z kolagenu jest najlepiej odżywiana i dotleniana podczas ruchu, warto więc wypić taki koktajl przed wysiłkiem fizycznym.

Płyn stawowy wypełniający przestrzeń między kośćmi i chrząstkami jest w trakcie ruchu zasysany wraz ze składnikami odżywczymi osocza (przechodzą one z krwi do jamy stawowej) oraz substancjami produkowanymi wewnątrz stawu i wpompowywany do struktur tkanki łacznej. Dlatego spożycie takiego koktajlu kolagenowego z substancjami niezbędnymi do odbudowy tkanki łącznej umożliwia ich lepsze zaabsorbowanie z krwi podczas ruchu.

Kofaktorami do syntezy kolagenu są minerały takie jak krzem, bor, mangan, miedź, a także witamina B6 i witamina C.

Mangan jest kofaktorem procesu sieciowania kolagenu, występuje min. w awokado, cynamonie i nasionach chia. Wysoka zawartość boru występuje w awokado oraz suszonych owocach. Miedź odpowiada za prawidłową integrację włókien kolagenowych i elastyny. Aktywuje ona enzym, który pobudza konkretne aminokwasy do kondensacji z wytworzeniem wiązań poprzecznych, co nadaje kolagenowi odporność strukturalną. Miedź występuje min. w kakao i awokado. Krzem stabilizuje powstały kolagen. Witamina B6 to kolejny kofaktor do syntezy kolagenu i występuje min. w daktylach medjool, awokado i trawie pszenicznej.

Witamina C jest aktywatorem syntezy kolagenu, umożliwia dojrzewanie kolagenu, jest kofaktorem enzymów biorących udział w stabilizacji i krzyżowaniu włókien kolagenowych.

Białko kolagenowe, aby prawidłowo się fałdowało, tzn. osiągnęło właściwą strukturę, potrzebuje mostków dwusiarczkowych z siarki, której źródłem w koktajlu kolagenowym jest MSM (siarka organiczna znana pod techniczną nazwą metylosulfonylometan).

Opisany koktajl jest smaczną deserową propozycją, która może urozmaicić codzienne kompleksowe (dzięki włączonym ważnym kofaktorom wymienionym powyżej) uzupełnienie kolagenu w naszym organizmie. Produkty odzwierzęce takie jak jaja, podroby, mięso, ryby, nabiał są bogatym źródłem kofaktorów do syntezy kolagenu o wysokiej biodostępności. Dlatego pamiętajmy o zbilansowanej diecie.

Uwagi dodatkowe:

W opisanym koktajlu kolagenowym znajduje się również sproszkowana ashwaghanda – roślina ta należy do grupy adaptogenów, o wielu prozdrowotnych i regeneracyjnych właściwościach. Opisałam jej działanie w moim przepisie na smoothie czekoladowe. Jeśli spodobał Ci się ten przepis na koktajl kolagenowy sprawdź też koniecznie wyżej opisane smoothie z ashwaghandą.

Składniki na koktajl kolagenowy

Składniki

Składniki na 2 porcje:

  • 1 awokado
  • 6 daktyli medjool
  • 5 łyżek jagód (świeżych lub mrożonych)
  • 300 ml mleka kokosowego
  • 3 lyżki kakao lub 30 gram dobrej jakości ciemnej czekolady (70%)
  • 1 łyżka (ok.10 g) sproszkowanego kolagenu  
  • 1 płaska łyżeczka (ok. 4 g) MSM (siarka organiczna, ważna jako kofaktor dla kolagenu, znana pod techniczną nazwą metylsulfonylometan)
  • 2 łyżki sproszkowanej trawy pszenicznej
  • 1 łyżeczka cynamonu 
  • 1 łyżka sproszkowanej ashwagandy
  • 2 łyżki nasion chia
  • garść wiórek kokosowych

Sposób przygotowania

  1. Wszystkie składniki zmiksować na gładką masę
  2. Spożywać od razu po przygotowaniu

Dlaczego jest to zdrowe

  • Dostarcza kolagen i mobilizuje organizm do produkcji własnego kolagenu, będącego ważnym białkiem dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów, w tym aparatu ruchu (budulec kości, stawów, ścięgien, chrząstek), zębów, gałek ocznych (rogówka), naczyń krwionośnych i limfatycznych, aż po włosy i paznokcie
  • Przyjmowanie kolagenu pomaga w regeneracji tkanki łącznej, uszczelniając ochronną wyściółkę przewodu żołądkowo- jelitowego; szczelna wyściółka jelit zapobiega przenikaniu toksyn do krwioobiegu (po przedostaniu się do krwioobiegu toksyny uruchomiają kaskady reakcji prozapalnych)
  • Kolagen zapobiega zmniejszeniu gęstości kości związanej z wiekiem, wspiera procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej oraz zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za ból i stany zapalne 
  • Spożywanie kolagenu jako jedna z form regeneracji jelit polecana jest w zaburzeniach żołądkowo- jelitowych, IBS, refluksie żołądka, chorobach Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  • Wiąże wodę w tkankach, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i procesach regeneracyjnych odpowiedzialnych za gojenie ran i zrastanie kości

Podziel się przepisem z przyjaciółmi:
5 1 głos
Ocena Posta
Subskrybuj
Powiadom mnie o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
trackback

[…] Jeśli spodobał Ci się ten przepis keto tort czekoladowy i interesują Cię również inne zdrowe desery, koniecznie sprawdź moje przepisy na keto sernik oraz smoothie czekoladowe – koktail kolagenowy. […]

1
0
Byłoby wspaniale otrzymać Twój komentarzx