Low-carb & keto pizza na spodzie z kalafiora jest dużo zdrowszą ale równocześnie pyszną alternatywą dla tradycyjnej pizzy. Zredukowanie wody z kalafiora przez odciśnięcie jej i dodatek parmezanu sprawia, że przepis ten dobrze naśladuje klasyczne ciasto, w którym nie czuć kalafiora. Fakt że kalafior poddany jest obróbce termicznej zwiększa biodostępność niektórych odżywczych składników takich jak glukozynolany, które pomagają zapobiegać rozwojowi raka piersi, prostaty, płuc czy żołądka.
Jest to niskowęglowodanowy przepis na pizze, a więc chętnie stosowany w diecie low-carb, LCHF czy keto ale również w diecie bezglutenowej oraz dietach redukcyjnych. Im więcej spożywamy produktów cukrowych i wysoko-węglowodanowych, tym większe jest nasze uzależnienie od tego makroskładnika.
Dieta węglowodanowa powoduje wysoki wyrzut insuliny, której celem jest obniżenie poziomu cukru we krwi. To właśnie wahania poziomu cukru powodują złudne uczucie głodu. Dieta tłuszczowa niskowęglowodanowa sprawia, ze jesteśmy dłużej nasyceni i nie ma spadków energetycznych.
Pamiętajmy aby kontrolować nasze łaknienie i podaż pokarmu. Low-carb & keto pizza na spodzie z kalafiora będzie w tym pomocna 😘
Jeśli spodobał Ci się ten prosty i szybki przepis na zdrową keto na spodzie z kalafiora, sprawdź też koniecznie mój przepis na inną wersję szybkiej keto pizzy bez mąki, bez glutenu i bez drożdży.
Składniki
Składniki na 2 pizze łącznej powierzchni ok. 35x40cm:
- 1 nieduży kalafior (ok 500-600g)
- 2 jajka
- 50g startego parmezanu
- 50g startej mozzarelli
- 120g sera mozzarella na wierzch pizzy
- 5 pieczarek pokrojonych w plastry
- połowa średniej wielkości cebuli pokrojonej w piórka
- nieduża czerwona papryka
- 200g dobrej jakości koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka oregano, 1/2 łyżeczki czerwonej papryki
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- garść świeżych listków rukoli
Sposób przygotowania
- Kalafior umyć i podzielić na małe różyczki, a następnie rozdrobnić (za pomocą blendera, thermomixa albo innego urządzenia) na ziarna wielkości ugotowanej kaszy jaglanej.
- Nadmiar wody zredukować przez odciśnięcie rozdrobnionego kalafiora za pomocą materiałowej ściereczki lub przez delikatne podsmażenie go na beztłuszczowej patelni.
- Tak przygotowaną masę z kalafiora połączyć z 50g startego parmezanu i 50g startej mozzarelli. Następnie dodać jajko, łyżeczkę oregano i w razie potrzeby szczyptę soli (parmezan jest dość słony więc sól może nie być konieczna). Wszystkie składniki dokładnie połączyć.
- Spód pizzy rozkładamy na papier (u mnie wyszły dwie pizze o łącznej powierzchni ok 35x40cm), wkładamy do piekarnika na 200°C z termoobiegiem i pieczemy do zarumienienia przez ok. 15 min-20 min (długość czasu podpiekania zależy od tego jak dobrze została zredukowana woda z kalafiora i jak gruby jest spód pizzy; spód pizzy powinien być ładnie zarumieniony)
- Po upływie tego czasu należy wyjąć ciasto z piekarnika i przełożyć z papieru na ruszt piekarnika tak aby odparowała reszta wody.
- Wierzch pizzy posmarować koncentratem pomidorowym z dodatkiem dwóch łyżek oliwy z oliwek, 1 łyżeczką oregano i pół łyżeczki czerwonej papryki.
- Na sos pomidorowy ułożyć 120 gram plastrów sera mozzarella, pieczarki w plastrach oraz czerwoną paprykę pokrojoną również w plastry.
- Tak przygotowaną pizzę na ruszcie (bez papieru do pieczenia) włożyć do piekarnika na 220°C góra-dół na ok. 10 minut.
- Pizzę podawać ze świeżymi listkami rukoli.
Dlaczego jest to zdrowe
- Kalafior posiada wysoką zawartość błonnika pokarmowego, który odżywia mikrobiom naszego jelita, pozwala dłużej zachować sytość oraz wspomaga perystaltykę jelita. Z błonnika pokarmowego nasze bakterie jelitowe wytwarzają krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe, które regenerują i odbudowują nabłonek jelit. Dobrze odżywione bakterie jelitowe produkują min. maślan sodu, który wykazuje działanie przeciwzapalne hamując aktywność mediatorów prozapalnych.
- Pizza na spodzie z kalafiora jest bardzo dobrą niskowęglowodanową opcją dla osób z chorobami metabolicznymi, gdyż nie powoduje gwałtownego wzrostu cukru we krwi a trzustka nie musi produkować nadmiernie insuliny. Niskie stężenie insuliny pozwala odblokować komórki i uwrażliwić je na ten hormon.
- Kalafior jest bogaty w związki fenolowe, związki fitochemiczne zwane indolami i glukozynolanami, które stymulują enzymy chroniące nasz organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Co ciekawe, pieczenie kalafiora zwiększa biodostępność niektórych odżywczych składników takich jak glukozynolany, które mają silne działanie chemo-prewencyjne, co przyczynia się do zapobiegania rozwoju raka piersi, prostaty, płuc czy żołądka.
Coś extra dla miłośników kalafiora
Oraz miłośników pizzy :)) U nas każdy uwielbia pizze i jej zdrowa alternatywa na bazie kalafiora jest też bardzo rozchwytywana :))
[…] keto śniadanie w formie omletu, prostą shakshukę oraz znakomitą keto opcję na lunch: pizzę na spodzie z kalafiora. […]
[…] keto śniadanie w formie omletu, prostą shakshukę oraz znakomitą keto opcję na lunch: pizzę na spodzie z kalafiora. […]
[…] keto pizze bez mąki, bez glutenu i bez drożdży, sprawdź też koniecznie moje przepisy na pizzę na spodzie z kalafiora, keto śniadanie w formie omletu czy prostą […]
[…] przepis na keto zapiekankę z cukinii, sprawdź też koniecznie moje inne przepisy na keto dania: pizzę na spodzie z kalafiora, keto pizze bez mąki, keto spaghetti z cukinii czy zdrowe keto placki z […]
[…] przepis na keto zapiekankę z cukinii, sprawdź też koniecznie moje inne przepisy na keto dania: pizzę na spodzie z kalafiora, keto pizze bez mąki, keto spaghetti z cukinii czy zdrowe keto placki z […]