Boczniaki z jarmużem i ryżem na spowolnienie procesów starzenia

Wyśmienity posiłek dla osób dbających o zdrowie i wiek metaboliczny, na który możemy mieć wpływ przez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i umiejętne zarządzanie własnymi emocjami.
Podziel się przepisem z przyjaciółmi:
Boczniaki z jarmużem i ryżem

Boczniaki z jarmużem i ryżem to wyśmienity zdrowy obiad dla osób dbających o zdrowie i wiek metaboliczny, na który możemy mieć wpływ przez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i umiejętne zarządzanie własnymi emocjami.

Boczniaki można przyrządzić na wiele sposobów, sprawdzają się jako zamiennik mięsa dzięki ich bogatemu smakowi umami oraz wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego białka. Są one niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny (IG). Wykazują ponadto zdolność obniżania poziomu glukozy we krwi, przez co wskazane są dla osób zmagających się z zespołem chorób metabolicznych w tym cukrzycą. Dobrze wpisują się w dietę niskowęglowodanową (low carb) oraz dietę redukcyjną.     

Szereg badań prowadzonych w ostatnim czasie nad boczniakiem ostrygowatym kwalifikuje go do grupy grzybów leczniczych. To co go wyróżnia to zawartość bardzo silnych antyoksydantów:  ergotioneiny i glutationu, które skutecznie zwalczają efekty stresu oksydacyjnego w komórkach, spowalniając procesy starzenia.

Grzyby lecznicze takie jak reishi, shitake czy np. chaga cechuje duży udział przeciwutleniaczy (jak polifenole i saponiny triterpenowe), które działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, polisacharydów działających immunosupresyjnie i innych związków bioaktywnych o pozytywnym wpływie na nasz organizm.

Wykazują one własności hepatoochronne, wzmacniające układ krążenia i układ nerwowy. Boczniak ostrygowaty jest także źródłem łatwo przyswajalnego kwasu foliowego, aminokwasów (lizyny, leucyny, argininy, kwasu glutaminowego oraz asparaginowego), pierwiastków (potas, cynk, wapń) oraz witamin z grupy B, takich jak niacyna, ryboflawina.

Warto jednak pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne, gdyż zawierają chitynę, związek z grupy polisacharydów, który nie jest trawiony przez nasze enzymy. Dlatego dobrze je sporządzać w formie duszonej w sosie własnym z udziałem ziół wspierających układ trawienny takich jak kumin rzymski, rozmaryn, tymianek i oregano. W sztuce kulinarnej wykorzystuje się głównie młode boczniaki, ponieważ stare są włókniste, co wpływa niekorzystnie na ich smak. 

Dzieci do trzeciego roku życia nie powinny spożywać grzybów gdyż są zbyt ciężkostrawne.

Jeśli lubisz dania z jarmużem i cenisz sobie jego zdrowotne walory to sprawdź też koniecznie mój przepis na sałatkę z jarmużem i dodatkami.

Składniki na boczniaki z jarmużem i ryżem

Składniki

Składniki na 4 porcje:

  • 500g młodych boczniaków
  • 1 szklanka ryżu 
  • 1 pęczek pietruszki
  • bukiet młodego jarmużu
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • mały kawałek imbiru
  • 3 łyżki oliwy do marynaty
  • 1 łyżka oliwy do smażenia
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • 1 łyżeczka kuminu rzymskiego 
  • 1 łyżka tymianku lub kilka gałązek świeżego tymianku
  • szczypta soli
  • chili według uznania
  • czarny sezam do posypania

Sposób przygotowania

  1. Boczniaki delikatnie oczyścić, odsączyć z nadmiaru wody papierowym ręcznikiem oraz pokroić na mniejsze kawałki.
  2. Przygotować marynatę z trzech łyżek oliwy, łyżki tymianku, łyżeczki kuminu oraz odrobiną startego imbiru.
  3. Pokrojone grzyby wymieszać z marynatą a następnie odstawić do lodówki na minimum godzinę.
  4. W międzyczasie ugotować 1 szklankę ryżu w 2 szklankach osolonej wody. Jeśli chcemy, aby ryż był bardziej sypki wtedy lepiej gotować tę ilość ryżu w 1,5 szklanki osolonej wody.
  5. Jarmuż umyć, usunąć zgrubiałe łodygi i poszarpać na mniejsze kawałki. Na suchą, rozgrzaną patelnię wlać ok. 50 mililitrów ciepłej wody, wrzucić jarmuż i krótko blanszować, tak aby liście zmiękły i nabrały głębokiego zielonego koloru. Następnie natrzeć oliwą z solą i cytryną.
  6. Na tej samej patelni rozgrzać 2 łyżki masła klarowanego z 1 łyżką oliwy; dodać posiekaną cebulę, dwa ząbki czosnku przepuszczone przez praskę i zeszklić na złoty kolor.
  7. Następnie dodać zamarynowane boczniaki i delikatnie  je obsmażyć tak aby się zarumieniły; przez kolejne 20 minut dusić na małym ogniu, a w razie potrzeby dodać odrobinę wrzątku, aby grzyby nie przywarły do patelni.
  8. Doprawić według uznania dodatkiem chilli, szczyptą soli i posiekaną pietruszką.
  9. Podawać z ryżem i blanszowanym jarmużem.

Surowe boczniaki
Duszone boczniaki

Dlaczego jest to zdrowe

  • Glutation i ergotioneina zawarte w boczniaku ostrygowatym mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne przez co spowalniają procesy starzenia
  • Ergotioneina przenika barierę krew-mózg i pobudza różnicowanie komórek nerwowych mając działanie neuroprotekcyjne
  • Lowastatyna zawarta w boczniakach pomaga regulować krzepnięcie krwi, poprawia stan oraz funkcjonowanie naczyń krwionośnych
  • Boczniaki wspierają układ krążenia obniżając trójglicerydy we krwi oraz ciśnienie tętnicze krwi i poprawiają glikemię
  • Polisacharydy zawarte w boczniakach wpływają korzystnie na florę bakteryjną jelit gdyż przyczyniają się do wzrostu dobrych bakterii z grupy Lactobacillus

Uwagi dodatkowe:

Związki z boczniaków mogą wchodzić w interakcje z gabapentyną stosowaną w leczeniu padaczki, dlatego nie należy ich ze sobą łączyć.


Podziel się przepisem z przyjaciółmi:
4.5 2 głosy
Ocena Posta
Subskrybuj
Powiadom mnie o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
trackback

[…] Jeśli lubisz dania z jarmużem i cenisz sobie jego zdrowotne walory to sprawdź też koniecznie mój przepis na boczniaki z jarmużem i ryżem. […]

1
0
Byłoby wspaniale otrzymać Twój komentarzx